Parke

Parke

NAVİGASYON

Kampanyalardan Haberdar Ol?

Kampanyalarımızdan Haberdar Olmak İçin Mail Adresini yada GSM Numaranı Bırakman Yeterli. Kampanya İletişim Onayı İçin Seninle İrtibata Geçeceğiz.

Parke

Parke Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Ev dekorasyonunun önemli aksesuarlarından biri olan parke seçiminde dikkat etmeniz gereken birkaç unsur vardır. İlk olarak karar verdiniz ve araştırmaya başladınız mümkün olduğu kadar kaliteli bir ürün tercih etmelisiniz ki daha uzun zamanlı kullanabilesiniz.

Belki fiyatlar sizi zorlayabilir onun için bütçeniz el verdiği kadar kaliteli ürün tercih edin. Çünkü parke eviniz için alıp bir kenara koyabileceğiniz bir aksesuar değil sürekli kullanacağınız birşey bu nedenle çabuk deforme olmasıda söz konusudur.

İkinci unsur evinize, mobilyalarınıza en çok yakışacak ferah ve güzel gözükecek bir renk ve desen seçmelisiniz.

Mümkün olduğu kadar yerli ürünleri tercih etmenizde önemlidir.

Tercih edebilecceğiniz parke çeşitlerinden birisi olan laminant parkeden biraz bahsedelim. Laminant parkenin birçok avantajı bulunuyor. En önemlii avantajı toz tutmamasıdır. Kolay temizlenebilmesi. Güneş ışığından etkilenerek renginde solma yapmaz. Üzerine birşey döküldüğünde leke bırakmaz. Montajı kolaydır kısa sürede monte edilir. Dayanıklılık konusunda da oldukça iyi olması tercih edilme sebeplerindendir.

 

Parke Bakımı ve Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonunda en önemli unsurdan birisidir parkeler. Artık hemen hemen bütün evlerde görebildiğimiz parke çeşididir. Görsel olarak evi daha güzel göstermekle kalmaz seçtiğiniz renklerle de evinize istediğiniz havayı yansıtabilirsiniz.

Sadece evlerde değil işyerlerinde, ofislerde de kullanılmakta. Parkenin birkaç çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; laminat parke, masif ve lamine parke en sık kullanılanlar arasında yer alır. Temizlik ve bakımları açısından birbirlerine çok benzeselerde hepsi ayrı ayrı özen ister. Özellikle bayanları ilgilendiren bu temizlik konusunda parke seçimi olarak kullanışlı olanı seçmeye dikkat edilmelidir.

Ev temizliğinde kullanılan çeşitli kimyasal temizlik maddeleri parkelerinizin zamanla zarar görmesine neden olur. Bu nedenle temizlik yaparken herhengi bir ürün değilde parkeler için özel kullanılması tavsiye edilen ve kolay temizlik sağlayan özel olarak hazırlanmış su bazlı vernikler kullanabilirsiniz. Böylelikle parkelerinizi daha uzun süreli olarak kullanabilirsiniz. Temizlik maddelerinin vereceği zararıda engellemiş olursunuz. Zaten ahşap parke seçimlerinin en önemli nedenlerinden biriside kolay temizlenebilir olmasıdır.

Ahşap kiri, tozu, mikrobu barındırmaz. Toza alerjisi olan insanların da tercih etmelerinin sebebi budur.
Parke bakımının diğer bir önemli unsuruda belli zamanlarda cilalanması gerekir. Bu çok fazla sizin kendi kendinize yapabileceğiniz bir iş değildir aslında. Eğer bu konuda bilgi sahibiyseniz belki yapabilirsiniz fakat çokda kolay bir iş değildir. Bunun için profesyonel bu işle uğraşan firmalardan yardım almanız çok mantıklı bir karar olacaktır. Eğer kendiniz yapmak istiyorsanız belki size kolay gelebilir bunun için öncelikle hangi cilanın parkeniz için uygun olduğunu öğrenmelisiniz.

Temizlik konusuna tekrar dönecek olursak parkenizi uzun süreli kullanmak istiyorsanız bazı hususlarada dikkat etmelisiniz. Örneğin elektrik süpürgesiye süpürme işlemini yaparken süpürgeyi çok fazla bastırmadan süpürmelisiniz. Yerleri silerken çok ıslak bez kullanmamalı hatta nemli bir bezle silmelisiniz.

Eşyalarınızın yerini değiştirirken çok dikkatli bir şekilde davranmalısınız mümkünse yerde sürümeden veya altına parkenizin çizilmesini engelleyecek bir koruyucu koyarak sürüyebilirsiniz. Bu şekilde dikkatli kullanım sonucunda parkelerinizin ömrünü uzatmış olacaksınız.